אירוע מוחי קל

אירוע מוחי קל הוא אירוע מוחי שאינו גורם לנזק ארוך טווח משמעותי. בעקבות הפגיעה המוחית הנגרמת בזמן אירוע מוחי, פעמים רבות הפגיעה היא בלתי הפיכה ומשאירה את החולים עם נכות כלשהי.

קיימים מקרים בהם הפגיעה אינה נרחבת או שהטיפול ניתן בצורה מהירה ויעילה ולכן לא נשארים סימנים עתידיים. חשוב להדגיש שקיימות הגדרות שונות לגבי חומרת האירוע ואיך מתייחסים אליו, אבל מקובל לחשוב שכאשר האירוע המוחי הוא קל הוא אינו גורם לנכות ומאפשר חזרה מהירה לחיים תקינים.

תסמינים

המאפיין העיקרי של הסימנים של אירועים מוחיים קלים הם שהם חולפים לחלוטין לאחר תום האירוע. לעומת אירועים קשים, אשר משאירים סימנים קבועים, אירועים מוחיים קלים גורמים להופעת סימנים אשר חולפים תוך מספר שעות ולאחר טיפול. במקרה זה אין לבלבל את האירוע המוחי הקל עם אירוע מוחי חולף, אשר מוגדר כהופעת סימנים של שבץ למשך מספר דקות החולפים באופן ספונטני. הסימנים של אירוע מוחי קל כוללים:

  • חולשת שרירים בצד אחד – בדרך כלל מופיעה בפנים ובגפיים, ויכולה להגביל בפעילות ובתנועה.
  • הפרעה בדיבור ובהבנה – נוצר דיבור מבולבל וקושי להבין.
  • הפרעות בקואורדינציה – קושי בהליכה ובביצוע פעולות פשוטות.

חשוב להדגיש שהסימנים של אירוע מוחי קל הם בדרך כלל קלים במיוחד, ואינם דרמטים כפי שקורה באירוע מוחי קשה. כמו כן, הסימנים נמשכים בדרך כלל למשך מספר שעות ואחר כך חולפים.

מדוע הסימנים של אירוע מוחי קל הם כאלה קלים?

אירוע מוחי קל גורם לתסמינים בעלי משמעות קלינית נמוכה, אשר בדרך כלל חולפים תוך מספר שעות ואינם משפיעים על החיים לאחר סיום האירוע. קיימים לכך מספר סיבות:

  • מיקום השבץ – למיקום השבץ חשיבות רבה בנוגע להופעת הסימפטומים וחומרתם. לדוגמא, כאשר מדובר בפגיעה קשה במרכז התנועה, ניתן יהיה לראות באופן ברור נזק מוטורי קשה ביותר. לעומת זאת, כאשר השבץ פוגע באתרים פחות חשובים, עלולה להופיע הסתמנות מינורית.
  • חומרת החסימה – קיים קשר משמעותי בין חומרת החסימה ובין מאפייני השבץ. כידוע, אחד הגורמים המרכזיים לשבץ מוחי הוא חסימת כלי דם במוח, הנגרמת לאחר שליחת תסחיף או הופעת קריש. במקרה והחסימה קלה, העורק החסום יכול להיפתח באופן ספונטני וסימני השבץ ייפסקו. לעומת זאת, חסימה משמעותית תוביל בסופו של דבר לנזק קשה ביותר.
  • נוכחות קולטרלים – עורקים קולטרלים הם עורקים המסייעים לאספקת דם לאיזורים שונים במוח. העורקים הקולטרליים יכולים להתפתח באופן ספונטני, במיוחד במקרים של אספקת דם לקויה למקומות שונים במוח. במקרה של אירוע מוחי בנוכחות עורקים קולטרליים, אספקת הדם לאזור הפגוע נשמרת והסיכון לנזק יורד כמובן.
  • מצבו הכללי של האדם – באופן כללי, אנשים בריאים יותר לא נוטים לפתח אירוע מוחי ובמקרה ומופיע אחד כזה הסימנים שלו קלים יחסית. ולכן, חשוב מאוד להקפיד להימנע מגורמי הסיכון השונים כמו השמנה, עישון, סכרת, חוסר פעילות גופנית ומצבים אחרים התורמים להתפתחות של אירוע מוחי. שימוש באספירין מגן על אנשים רבים מפני הופעת אירוע מוחי, ומפחית את הסימפטומים שלו ולכן יש להישמע לרופא המשפחה במידה והוא מחליט על תחילת טיפול באספירין.

החיים אחרי אירוע מוחי קל

בדרך כלל סימני האירוע הקל מסתיימים לאחר טיפול בבית החולים והמטופלים משוחררים לביתם. מכיוון שאירוע מוחי עשוי להסתמן גם כמחלה קשה יותר, יש להתייחס להופעה הקלה של השבץ כ"פרס", ולאחר ההחלמה להתחיל במאמצי מניעה לאירוע המוחי הבא. המאמצים כוללים שינוי באורח חיים, טיפול במדללי דם וכל פעילות אחרת היכולה לסייע במניעת האירוע המוחי הבא.